Historia obrazu Jezusa Miłosiernego
i kościoła pw. Jezusa Miłosiernego w Mwanga

Wstega

Wszystko zaczęło się od korespondencji o. Dominika Wasilewskiego, franciszkanina pra­cującego w Tanzanii, z Polką o imieniu Iryska Strzałka, mieszkającą w Paryżu we Francji. Było to na początku lat 90-tych XX wieku. Pani ta zachęcała o. Dominika do szerzenia kultu Miłosierdzia Bożego w Tanzanii. Ona też zamówiła namalowanie na płótnie dużego obrazu Jezusa Miłosiernego na wzór oryginalnego obrazu, tego który na prośbę siostry Faustyny Kowalskiej został namalowany w Wilnie. W tym czasie kończył się proces beatyfikacyjny tej zakonnicy, Służebnicy Bożej i Apostołki kultu Bożego Miło­sierdzia. Pani Strzałka zamówiła nama­lowanie obrazu u polskiego malarza, pana Ślosarczyka Cz., mieszkającego na Śląsku. Obraz był gotowy na początku 1992 r. Ten rok i nazwisko malarza są widoczne u dołu obrazu po jego lewej stronie.

ObrazW roku 1992 o. Dominik wyjechał na urlop do Polski. W czasie urlopu odwiedził swoją siostrę Cylinię, zakonnicę w zakonie Sióstr Alber­tynek. W tym czasie Siostra Cylinia pracowała w Łaziskach Średnich, w pobliżu Katowic. Kiedy o. Dominik przebywał u niej, pan Juliusz Ciosmak, szwagier pani Strzałki, miesz­kający w Kato­wicach, dnia 9 czerwca 1992 roku doręczył mu obraz Jezusa Miłosiernego.

Dnia 16. kwietnia 1993 r. po urlopie chorobowym o. Dominik wyruszył do Tanzanii. Zabrał ze sobą Obraz Jezusa Miło­siernego oraz wykutą w blasze figurkę Matki Bożej Niepokalanej. Figurkę tę wykonali dla Tanzanii bracia franciszkanie Mau­rycy Kowalewski i Abel Dziełyński mieszkający w Niepokalanowie w Polsce.

W drodze do Tanzanii o. Dominik zatrzymał się na kilka dni w Rzymie. Tam w dniu 18. kwiet­nia 1993 r. brał udział w uro­czystości beaty­fikacji siostry Faustyny Kowalskiej. Uroczystość odby­wała się na placu św. Piotra pod przewod­nictwem Ojca św. Jana Pawła II. Ogłoszenie tej skromnej zakon­nicy błogo­sławioną otwarło jeszcze bardziej bramę do szerzenia kultu Bożego Miłosierdzia, który ta zakon­nica propa­gowała kierując się instrukcjami samego Pana Jezusa, obja­wiającego się jej wielokrotnie.

22. kwietnia 1993 r. o. Dominik dotarł do Tanzanii wraz z obrazem i figurką. Przez jakiś czas obraz pozostawał w klasztorze w Poli - Arusha, gdzie też pracował. W tym samym czasie w parafii Mwanga, w diecezji Same, franciszkańscy misjonarze z Polski przygotowywali się do poświęcenia kościoła. Proboszczem tam był wówczas o. Piotr Bujnowski, który już wcześniej zaczął tam szerzyć kult Bożego Miło­sierdzia. Wierni w parafii nauczyli się odmawiać koronkę do Bożego Miło­sierdzia. Ponie­waż kościół w Mwanga nie miał jeszcze tytułu, bracia pra­cujący w Mwanga i w Poli zade­cydowali, aby kościołowi nadać tytuł Jezusa Miłosiernego.

Dlatego też obraz Jezusa Miłosiernego przywieziony do Tanzanii trafił do kościoła w Mwanga. Na dole obrazu o. Janusz Chmielecki pracujący w Poli umieścił napis w języku swahili: YESU NINAKUAMINI. Miało to być tłumaczenie wezwania "Jezu Ufam Tobie". Jednak po jakimś czasie zorientowano się, że tłumaczenie to nie jest właściwe. Poprawnie powinno ono brzmieć YESU NINAKUTUMAINIA. Popra­wione wezwa­nie umieścił na obrazie o. Ryszard Bednarz, który we wrześniu 2005 r. zaczął pracować w Mwanga.

Warto wspomnieć, że w misji Kiabakari, w diecezji Musoma, polscy Księża Fideiści (Fidei Donum) z archidiecezji krakowskiej pod przewodnictwem księdza Wojciecha Kościelniaka kilka lat wcześniej zaczęli szerzyć kult Miło­sierdzia Bożego. Między innymi prze­tłumaczyli na swahili i wydru­kowali ksią­żeczkę zaty­tułowaną "Huruma ya Mungu. Ujumbe na ibada". Książeczka ta dopomogła fran­ciszkanom z Mwanga w szerzeniu tego kultu.

5. lutego 1995 roku biskup diecezji Same, Josephat Lebulu poświęcił kościół w Mwanga. Kościołowi nadano tutuł Jezusa Miłosiernego- YESU MWENYE HURUMA. Ramy dla obrazu wykonał świecki misjonarz z Włoch pan Battista, pracujący w sąsied­niej parafii Chanjale. W uroczystości poświę­cenia kościoła uczest­niczyło wielu wiernych z Mwanga, jak też z kilku odległych kaplic należących do parafii. Podczas poświęcenia kościoła 22 parafian otrzy­mało sakrament bierzmowania.

MwangaOd tego momentu fran­ciszkanie z Mwanga z większym zaanga­żowaniem i gorli­wością zaczęli szerzyć i pogłębiać kult Bożego Miło­sierdzia. Obraz Jezusa Miło­siernego, umieszczony na ścianie prezbi­terium kościoła, zaprasza wiernych do modlitwy i adoracji. W Roku Jubi­leuszowym 2000 kościół został ogłoszony miej­scem piel­grzymkowym dla diecezji Same.

23. kwietnia 2006 r. w uroczystość Bożego Miłosierdzia, w czasie Mszy biskup Jacob Koda, ordynariusz diecezji Same, ogłosił kościół w Mwanga Diecezjalnym Sanktu­arium Bożego Miło­sierdzia. Ogłosił też, że diecezja Same będzie nosić ten sam tytuł. Obecny proboszcz i przełożony klasztoru w Mwanga, o. Michał Sabatura wraz z o. Ryszardem Bednarzem konty­nuują więc szerzenie kultu Bożego Miłosierdzia według wzoru przekazanego przez siostrę Faustynę Kowal­ską, ogłoszoną świętą Kościoła Powszech­nego dnia 30. kwietnia 2000r. Wierni w parafii Mwanga polubili odma­wianie Koronki do Bożego Miło­sierdzia przed obrazem Jezusa Miło­siernego w każdy piątek. Odmawiają ją również w małych wspól­notach i rodzinach.

Oprócz duchowej strony związanej z kultem Bożego Miło­sierdzia bracia pracu­jący w Mwanga, z pomocą innych misjo­narzy francisz­kańskich i parafian planują wybudowanie nowego kościoła, ośrodka dla pielgrzymów, zagospo­darowania i zadrze­wienia terenu, przy­gotowanie odpo­wiednich broszur, wybicie medalika Jezusa Miło­siernego z wezwaniem w języku swahili, itp. Projekty te będą mogły być stopniowo reali­zowane w miarę możli­wości finan­sowych braci oraz parafian w Mwanga.

Można na koniec dodać, że przy kościele w Mwanga jest wybu­dowana grota, w której jest umieszczona figurka Matki Bożej Niepo­kalanej, przy­wieziona przez ojca Dominika z Polski w 1993 r. Grota ta i figurka zostały poświęcone 25. paździer­nika 1998 r. przez ówczesnego wika­riusza diecezji ks. Beda Ishika. Pro­boszczem Mwanga w tym czasie był o. Janusz Chmielecki. Wikariusz diecezji przewodniczył wtedy Mszy św. z okazji 10 rocznicy przybycia franciszkanów do Tanzanii do Mwanga (dokładna data przybycia - 10. października 1988 r.). W czasie uroczystej Mszy św. ks. Beda i obecni wówczas ojcowie i bracia franciszkanie oraz parafianie z Mwanga odnowili akt oddania się Bożemu Miłosierdziu.

opracował o. Dominik Wasilewski
październik 2006