Boże Narodzenie i 1. Komunia w Mwanga

Wstega

Boże Narodzenie w Mwanga to również uroczystość 1. Komunii św. W tym roku [1995] prze­szło 30 dzieci spotka się z Jezusem eucha­rystycznym. W Afryce o przy­należności reli­gijnej decyduje ojciec rodziny. Często matka wyznaje swoją wiarę, a dzieci wyznają wiarę ojca.
Mamy też taką rodzinę, w której matka jest kato­liczką, a ojciec muzuł­maninem. Dzieci, pociągnięte przy­kładem matki, uczęszczają do kościoła i na naukę religii. Dotych­czas nie było mowy o chrzcie i 1. Komunii św. dzieci, gdyż ojciec nie chciał o tym słyszeć.

Święta

Trzy lata temu naj­młodsza z nich, Angelika, naj­lepiej zdała egzamin w swojej grupie i rozpła­kała się, gdyż wie­działa, że inne dzieci przy­stąpią do stołu Pańskiego, a ona nie. Wówczas powiedziałem do niej: Nie płacz. Módl się codzien­nie w intencji swojego taty, by Bóg prze­mienił jego serce. W tym roku jej matka poinfor­mowała mnie, że ojciec godzi się na chrzest swoich dzieci. Ostatnio nawet powie­działa mi, że mąż miał sen, że jest kato­likiem. Osta­tecznie zdecy­dował się sam przyjąć chrzest w przyszłym roku.

Jesteśmy głęboko wdzięczni Bogu, że udało się nam dokoń­czyć rozbudowę naszego domu zakonnego, rozpocząć budowę kościoła, pomóc sześciu studentom opłacić szkołę, zorga­nizować spotkania dokształ­ceniowe dla katechistów, wreszcie - wysłać na dwu­mie­sięczny kurs czterech nowych, przyszłych katechistów.

o. Piotr Bujnowski
Mwanga, listopad 1995