► NASZA MISJA
Historia obrazu Jezusa Miłosiernego
i kościoła pw. Jezusa Miłosiernego w Mwanga
Wszystko zaczęło się od korespondencji o. Dominika Wasilewskiego, franciszkanina pracującego w Tanzanii, z Polką o imieniu Iryska Strzałka, mieszkającą w Paryżu we Francji. Było to na początku lat 90-tych XX wieku. Pani ta zachęcała o. Dominika do szerzenia kultu Miłosierdzia Bożego w Tanzanii. Ona też zamówiła namalowanie na płótnie dużego obrazu Jezusa Miłosiernego na wzór oryginalnego obrazu, tego który na prośbę siostry Faustyny Kowalskiej został namalowany w Wilnie. W tym czasie kończył się proces beatyfikacyjny tej zakonnicy, Służebnicy Bożej i Apostołki kultu Bożego Miłosierdzia. Pani Strzałka zamówiła namalowanie obrazu u polskiego malarza, pana Ślosarczyka Cz., mieszkającego na Śląsku. Obraz był gotowy na początku 1992 r. Ten rok i nazwisko malarza są widoczne u dołu obrazu po jego lewej stronie.
W roku 1992 o. Dominik wyjechał na urlop do Polski. W czasie urlopu odwiedził swoją siostrę Cylinię, zakonnicę w zakonie Sióstr Albertynek. W tym czasie Siostra Cylinia pracowała w Łaziskach Średnich, w pobliżu Katowic. Kiedy o. Dominik przebywał u niej, pan Juliusz Ciosmak, szwagier pani Strzałki, mieszkający w Katowicach, dnia 9 czerwca 1992 roku doręczył mu obraz Jezusa Miłosiernego.
Dnia 16. kwietnia 1993 r. po urlopie chorobowym o. Dominik wyruszył do Tanzanii. Zabrał ze sobą Obraz Jezusa Miłosiernego oraz wykutą w blasze figurkę Matki Bożej Niepokalanej. Figurkę tę wykonali dla Tanzanii bracia franciszkanie Maurycy Kowalewski i Abel Dziełyński mieszkający w Niepokalanowie w Polsce.
W drodze do Tanzanii o. Dominik zatrzymał się na kilka dni w Rzymie. Tam w dniu 18. kwietnia 1993 r. brał udział w uroczystości beatyfikacji siostry Faustyny Kowalskiej. Uroczystość odbywała się na placu św. Piotra pod przewodnictwem Ojca św. Jana Pawła II. Ogłoszenie tej skromnej zakonnicy błogosławioną otwarło jeszcze bardziej bramę do szerzenia kultu Bożego Miłosierdzia, który ta zakonnica propagowała kierując się instrukcjami samego Pana Jezusa, objawiającego się jej wielokrotnie.
22. kwietnia 1993 r. o. Dominik dotarł do Tanzanii wraz z obrazem i figurką. Przez jakiś czas obraz pozostawał w klasztorze w Poli - Arusha, gdzie też pracował. W tym samym czasie w parafii Mwanga, w diecezji Same, franciszkańscy misjonarze z Polski przygotowywali się do poświęcenia kościoła. Proboszczem tam był wówczas o. Piotr Bujnowski, który już wcześniej zaczął tam szerzyć kult Bożego Miłosierdzia. Wierni w parafii nauczyli się odmawiać koronkę do Bożego Miłosierdzia. Ponieważ kościół w Mwanga nie miał jeszcze tytułu, bracia pracujący w Mwanga i w Poli zadecydowali, aby kościołowi nadać tytuł Jezusa Miłosiernego.
Dlatego też obraz Jezusa Miłosiernego przywieziony do Tanzanii trafił do kościoła w Mwanga. Na dole obrazu o. Janusz Chmielecki pracujący w Poli umieścił napis w języku swahili: YESU NINAKUAMINI. Miało to być tłumaczenie wezwania "Jezu Ufam Tobie". Jednak po jakimś czasie zorientowano się, że tłumaczenie to nie jest właściwe. Poprawnie powinno ono brzmieć YESU NINAKUTUMAINIA. Poprawione wezwanie umieścił na obrazie o. Ryszard Bednarz, który we wrześniu 2005 r. zaczął pracować w Mwanga.
Warto wspomnieć, że w misji Kiabakari, w diecezji Musoma, polscy Księża Fideiści (Fidei Donum) z archidiecezji krakowskiej pod przewodnictwem księdza Wojciecha Kościelniaka kilka lat wcześniej zaczęli szerzyć kult Miłosierdzia Bożego. Między innymi przetłumaczyli na swahili i wydrukowali książeczkę zatytułowaną "Huruma ya Mungu. Ujumbe na ibada". Książeczka ta dopomogła franciszkanom z Mwanga w szerzeniu tego kultu.
5. lutego 1995 roku biskup diecezji Same, Josephat Lebulu poświęcił kościół w Mwanga. Kościołowi nadano tutuł Jezusa Miłosiernego- YESU MWENYE HURUMA. Ramy dla obrazu wykonał świecki misjonarz z Włoch pan Battista, pracujący w sąsiedniej parafii Chanjale. W uroczystości poświęcenia kościoła uczestniczyło wielu wiernych z Mwanga, jak też z kilku odległych kaplic należących do parafii. Podczas poświęcenia kościoła 22 parafian otrzymało sakrament bierzmowania.
Od tego momentu franciszkanie z Mwanga z większym zaangażowaniem i gorliwością zaczęli szerzyć i pogłębiać kult Bożego Miłosierdzia. Obraz Jezusa Miłosiernego, umieszczony na ścianie prezbiterium kościoła, zaprasza wiernych do modlitwy i adoracji. W Roku Jubileuszowym 2000 kościół został ogłoszony miejscem pielgrzymkowym dla diecezji Same.
23. kwietnia 2006 r. w uroczystość Bożego Miłosierdzia, w czasie Mszy biskup Jacob Koda, ordynariusz diecezji Same, ogłosił kościół w Mwanga Diecezjalnym Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Ogłosił też, że diecezja Same będzie nosić ten sam tytuł. Obecny proboszcz i przełożony klasztoru w Mwanga, o. Michał Sabatura wraz z o. Ryszardem Bednarzem kontynuują więc szerzenie kultu Bożego Miłosierdzia według wzoru przekazanego przez siostrę Faustynę Kowalską, ogłoszoną świętą Kościoła Powszechnego dnia 30. kwietnia 2000r. Wierni w parafii Mwanga polubili odmawianie Koronki do Bożego Miłosierdzia przed obrazem Jezusa Miłosiernego w każdy piątek. Odmawiają ją również w małych wspólnotach i rodzinach.
Oprócz duchowej strony związanej z kultem Bożego Miłosierdzia bracia pracujący w Mwanga, z pomocą innych misjonarzy franciszkańskich i parafian planują wybudowanie nowego kościoła, ośrodka dla pielgrzymów, zagospodarowania i zadrzewienia terenu, przygotowanie odpowiednich broszur, wybicie medalika Jezusa Miłosiernego z wezwaniem w języku swahili, itp. Projekty te będą mogły być stopniowo realizowane w miarę możliwości finansowych braci oraz parafian w Mwanga.
Można na koniec dodać, że przy kościele w Mwanga jest wybudowana grota, w której jest umieszczona figurka Matki Bożej Niepokalanej, przywieziona przez ojca Dominika z Polski w 1993 r. Grota ta i figurka zostały poświęcone 25. października 1998 r. przez ówczesnego wikariusza diecezji ks. Beda Ishika. Proboszczem Mwanga w tym czasie był o. Janusz Chmielecki. Wikariusz diecezji przewodniczył wtedy Mszy św. z okazji 10 rocznicy przybycia franciszkanów do Tanzanii do Mwanga (dokładna data przybycia - 10. października 1988 r.). W czasie uroczystej Mszy św. ks. Beda i obecni wówczas ojcowie i bracia franciszkanie oraz parafianie z Mwanga odnowili akt oddania się Bożemu Miłosierdziu.
opracował o. Dominik Wasilewski
październik 2006