Powstanie (1988) i rozwój
franciszkańskiej misji w Tanzanii

W szóstą rocznicę kanonizacji św. o. Maksymiliana Kolbego (10 października 1988 r.) fran­ciszkańscy misjo­narze z polskiej prowincji warszawskiej (pw. Matki Bożej Niepo­kalanej) przy­byli do Tanzanii - kraju we wschod­niej części Afryki, nad Oceanem Indyjskim. Tanzania liczy ponad 45 mln miesz­kańców (styczeń 2013) i obejmuje obszar 947 300 km² (trzy­krotna wielkość powierzchni Polski). Około 35 % mieszkańców Tanzanii - to muzułmanie, ponad 30 % jest chrześcijanami.

Misja

Tanzania od północy graniczy z Kenią i Ugandą, od południa z Mozambikiem oraz Malawii, a od zachodu z Rwandą, Burundi, Demokratyczną Republiką Kongo (dawny Zair) i Zambią. Na wschód od Tanzanii rozpościera się Ocean Indyjski. Ok. 80 % ludności utrzymuje się z rolnictwa. Głównym miastem i portem Tanzanii jest Dar es Salaam, a najczęściej używanymi językami - angielski oraz swahili.

JuT

Działalność polskich franciszkanów skoncentrowała się przede wszystkim na pracy para­fial­nej - z obsługą licznych kościołów i kaplic - oraz akcji wydaw­niczej, formacyjnej i edu­ka­cyjnej. W 15-lecie istnienia misji (2003 r.), pierwsi franciszkanie tanzanijscy złożyli wieczyste śluby zakonne, a w sierpniu 2005 r. dwóch pierw­szych Tanzanijczyków przyjęło świę­cenia kap­łań­skie w Dar es Salaam.

2Tanz

W kwietniu 2006 r. biskup diecezji Same ogłosił franciszkański kościół w Mwanga diecez­jalnym sanktuarium Bożego Miłosierdzia. W październiku 2010 r., po pięciu latach budowy, został konsekrowany nowy kościół "główny" w Dar es Salaam (Segerea). W sierpniu 2009 r. w Tanzanii została erygowana kustodia prowincjalna pw. św. Maksymiliana Kolbego. W skład nowej powstałej kustodii weszły cztery placówki: Mwanga via Moshi, Arusha (Poli-Singisi), Morogoro i Dar es Salaam (Segerea).