► EDUKACJA
Budowa i pierwsze lata funkcjonowania
Centrum Edukacyjnego
Cieszymy się, że nasze centrum edukacyjne rozpoczęło działalność [w styczniu 2008 r.]. Nauka rozpoczyna się o godz. 8.00, a kończy o 15.00. Część dzieci, ze względu na dużą odległość, każdego dnia dowożona jest busem do szkoły i odwożona z powrotem. Dzieci poznają podstawową wiedzę, ze szczególnym akcentem na naukę języka angielskiego. Pobierają również lekcje w miejscowym języku suahili, uczą się religii. Otrzymują dwa posiłki dziennie. Co miesiąc odbywają się testy sprawdzające i monitorujące postęp uczniów - tak o swoim projekcie w Dar es Salaam opowiadają misjonarze z Polski.
Założeniem Centrum Edukacyjnego św. Maksymiliana było zapewnienie edukacji i formacji dzieciom i młodzieży, zaczynając od przedszkola, przez szkołę podstawową i średnią. Sam projekt został zapoczątkowany przyjęciem pierwszej grupy dzieci (50) do pierwszej klasy szkoły podstawowej w styczniu 2008 r. Fundusze, pozyskane na budowę, dalszy rozwój oraz utrzymanie całego projektu - to w większości środki, pozyskane z włoskiego Caritas Antoniana, pochodzące od innych dobroczyńców, jak też wypracowane środki własne.
Budynek szkoły podstawowej został całkowicie wykończony w 2010 r. i do pięcioklasowej szkoły podstawowej uczęszcza ponad 350 dzieci (docelowo ma ich być prawie dwa razy tyle). Ważnym elementem edukacyjnym jest także rozwijanie i pielęgnowanie miejscowej kultury. Kilkakrotnie w ciągu roku organizowane są szkolne festiwale tańców i pieśni ludowych. Aktualnie szkoła plasuje się w czołówce szkoł podstawowych, funkcjonujących w ponad 3-milionowym Dar es Salaam.
Kolejny etap projektu (zrealizowany w latach 2011-2013), przewidywał budowę i organizację szkoły średniej dla około 600 uczniów. 27 lipca 2013 r. nowy nuncjusz apostolski w Tanzanii, abp Francisco Montecillo Padilla, dokonał poświęcenia budynku liceum. Pierwsza grupa uczniów rozpoczęła naukę w liceum (z profilami klas: informatycznym, ogólnym oraz chemiczno-fizycznym) w styczniu 2014 r.
W zamierzeniach jest również rozbudowa Centrum Edukacyjnego o tzw. "technikum", czyli szkoły średniej technicznej połączonej z nauką konkretnych zawodów. Wiąże się to oczywiście z przygotowaniem warsztatów, sal i pracowni, ich odpowiednim wyposażeniem, zorganizowaniem zaplecza edukacyjnego oraz - ewentualnie - dofinansowywaniem nauki najbardziej potrzebującym.
W ramach tego samego projektu funkcjonuje również przedszkole dla około setki dzieci.
Franciszkańscy misjonarze, dzieląc się radością z rozwijającego się dzieła,
kierują serdeczne podziękowanie tym, którzy odpowiedzieli na ich prośby o wsparcie moralne i finansowe. Apelują jednocześnie do przyjaciół misji oraz wszystkich ludzi dobrej
woli o dalsze wsparcie ich edukacyjnej inicjatywy.