Początki misji franciszkańskiej
im. św. Maksymiliana Kolbego w Tanzanii
(październik 1984 - styczeń 1998)

Pierwsza myśli o założeniu misji w Tanzanii przez Zakon Fran­ciszkański pojawiła się już w 1984 r. Na przełomie października i listopada roz­ważano możliwości roz­poczęcia pracy misyjnej w tym kraju przez sekre­tarza gene­ralnego ds. misji zakonu, o. Sebalda Reila, w drodze powrotnej do Włoch, po kapi­tule kustodii gene­ralnej w Zambii. Od 3 do 15 listopada następ­nego roku, wizję lokalną prze­prowadza o. Conall Mc Hugh, pro­wincjał prowincji Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej w USA oraz o. Philip Blain, sprawdzając ewen­tualną możliwość roz­poczęcia pracy misyjnej w Tanzanii.

Afro-misja

Po tym okresie nastąpiła dwuletnia przerwa w podej­mowaniu działań dla utworzenia nowej misji. Dopiero w pomiędzy 5-10 listo­pada 1987 r., o. Błażej Kru­szyłowicz (wikariusz zakonu oraz delegat o. Mariusza Paczóskiego) wraz z o. Sebaldem Reilem (sekre­tarz generalny ds. misji zakonu) i o. Domi­nikiem Wasilewskim (pracującym wówczas w Kenii), udają się do Tan­zanii celem zbadania możli­wości otwarcia misji w tym kraju przez war­szawską prowincję fran­ciszkanów w Polsce. Kon­cen­trują się oni na obej­rzeniu miejsc do ewentu­alnego roz­po­częcia pracy misyjnej w diecezji Same.

Udają się tam za zgodą bpa Josaphata Lebulu, ordy­nariusza tej diecezji, którego o. Błażej i o. Sebald spotkali w Rzymie, oraz za zgodą gene­rała zakonu o. Lanfranco Serriniego. Ponie­waż prowincja Niepo­kalanego Poczęcia NMP ze Stanów Zjedno­czonych z braków perso­nalnych nie była w stanie zorga­nizować misji w Tan­zanii, zadania tego podjęła się polska prowincja war­szawska. Plan otwarcia nowej misji w Afryce zaczął dojrzewać od 1986 r., kiedy istnie­jąca już misja w Kenii przeszła pod zarząd prowincji gdańskiej.

Podczas wspomnianej podróży do Tanzanii, na miejsce rozpoczęcia pracy wybrano parafię w Mwanga. Delegacja spot­kała tam pierw­szego jej pro­boszcza o. Constantine O'Conor, ze Zgro­madzenia Ducha Świętego. Pracował on w Mwanga od lutego 1987 r. do początków maja 1988 r. Dnia 10 października 1988 r., w 6-tą rocznicę kano­nizacji św. Maksy­miliana Kol­bego, do tan­zanijskiej diecezji Same przyjeżdża z Kenii o. Dominik Wasi­lewski, z prze­znaczeniem do pracy w Mwanga. Był on już wcześniej wyde­legowany do tej pracy przez o. Mariusza Paczós­kiego, ówczesnego pro­wincjała prowincji warszawskiej. Dwa dni później o. Dominik omawia w Same z bp. Josaphatem Lebulu sprawę przylotu z Polski dwóch nowych misjonarzy - o. Piotra i br. Sławomira.

Afro-misja

15 października o. Manswetus Kimbwereza zawozi o. Dominika do Mwanga, gdzie zostaje on na parę dni w domu byłego pro­boszcza. Następnego dnia celebrują Mszę św. w jednej z klas szkoły podstawowej w Mwanga, sąsia­dującej z placem parafialnym. Po Mszy św. odbywa się spotkanie z zarządem rady para­fialnej, w trakcie którego o. Manswetus przedstawia o. Domi­nika liderom parafii i zapowiada naszą obecność w tejże parafii. 20 paździer­nika o. Dominik opuszcza Mwangę i udaję się do Kilomeni, aby przez naj­bliższe miesiące uczyć się tam języka swahili.

27 listopada 1988 r. przy­bywają wzmocnienia perso­nalne w postaci o. Piotra i br. Sławomira, którzy począt­kowo zatrzy­mują się w sie­dzibie biskupa Lebulu w Same. Na początku grudnia misjo­narze odbywają spotkanie z biskupem i omawiają zarys swej pracy w diecezji (zwła­szcza w parafii w Mwanga). Święta Bożego Naro­dzenia 1988 r. wszyscy trzej misjo­narze spędzają razem w Kilomeni, dzieląc się opłat­kiem i śpiewając Wśród nocnej ciszy... 7 stycznia 1989 r. misjo­narze lecą do Tabory, gdzie w poblis­kim Kipalapala przez kilka mie­sięcy uczą się języka swahili. 30 marca 1989 r. o. Dominik powraca do Mwanga, by poznać parafię i służyć wiernym udzie­lając im sakra­mentów świętych. 3 kwietnia do Mwanga przy­jeżdża bp Lebulu i planuje spotkanie z radą para­fialną, aby omówić m.in. sprawę budowy sali para­fialnej.

16 kwietnia 1989 r. bp Lebulu wraz z o. Dominikiem i o. Manswetusem odpra­wiają Mszę św. w Mwanga, po czym odbywa się spotka­nie rady para­fialnej, na której posta­nowiono wybu­dować w Mwanga multi­purpose hall - budynek wielo­funk­cyjny, który służyłby dla celów socjalnych w ciągu tygod­nia, natomiast w nie­dziele byłby miejscem modlitwy. Budowa miała zacząć się od pro­dukcji pustaków na placu parafialnym. Swój wkład w powstanie multi­purpose hall miała włożyć nie tylko miej­scowa diecezja, ale też para­fianie z Mwanga.

Afro-misja

8 lipca 1989 r. do Mwanga powracają dwaj pozo­stali misjo­narze z kursu języka swahili. Na­stępnego dnia o. Dominik i o. Piotr odpra­wiają Mszę św. w klasie szko­ły pod­stawowej, na której też zostają przy­witani nowi misjo­narze przez przewod­niczącego rady para­fialnej Justina Njaule. Misjo­narze ze swej strony również przed­stawiają się w języku miej­scowym. 25 lipca 1989 r. pracow­nicy z diecezji roz­poczynają wykopy pod nowy dom dla przed­szko­lanki, nie zwracając przy tym uwagi, gdzie znaj­duje się gra­nica placu parafialnego. Po interwencji misjo­narzy wstrzymują pracę aż do przyjścia geodety Massawe, który ma poka­zać dokład­nie miejsce, gdzie mogą rozpocząc wykopy pod nowy dom.

15 sierpnia 1989 r. misjo­narze otrzymują do użytku z diecezji stary samochód marki Suzuki, który - jak rela­cjonuje o. Dominik - będzie służył fran­ciszkańskim misjo­narzom przez około rok czasu. Będzie on się czasem buntował i stawał bez powodu, ale po odpoczynku wystar­czającym na odmó­wienie "Si queris miracula" lub "Zdrowaś Maryjo", będzie jechał dalej... Później nastę­puje czas orga­nizacji domu oraz programu dusz­pasterskiego dla para­fii i dwóch kaplic dojaz­dowych - w Kifaru oraz Kileo. 11 lutego 1990 r. odbywa się - pierwsza od przy­jazdu polskich misjo­narzy do Mwanga - uro­czystość udzie­lenia sakra­mentu bierzmo­wania 12-tu dzieciom i mło­dzieży.

Afro-misja

23 lutego 1990 r. o. Dominik i br. Sławomir udają się do Madira w pobliżu Arusha w sprawie zakupu ziemi od greckiej rodziny, z myślą o zało­żeniu tam nowej misji. Na początku maja 1990 r. do Tanzanii przy­jeżdża o. Fabian Piętka (wikariusz naszej prowincji) i 8 maja odbywa się spotkanie z bp Lebulu w sprawie obecności fran­ciszkanów w Mwanga. Trzy dni potem zostaje pod­pisana w Mwanga umowa pomiędzy naszą Prowincją a diecezją Same.

15 listopada 1990 r. do Mwanga przy­jeżdza ponownie bp Lebulu z propozycją, by misjo­narze otoczyli opieką dusz­pasterską sąsiednią parafię Chanjale. Ze względu na brak możli­wości propo­zycja nie zostaje przyjęta, ale misjo­narze przystają na to, aby wziąć do obsługi wioski Bora i Kagongo. Przypo­minają również, że zaczęli obsługiwać kaplicę w Handeni nad jeziorem Nyumba ya Mungu. Następ­nego dnia o. Dominik poświęca kaplicę z drągów, gliny i trawy w Kiomo, które sąsiaduje z Kifaru, lecz leży już na terenie diecezji Moshi.

22 grudnia 1990 r. w Poli niedaleko Arusha konty­nuowane są rozmowy z właści­cielką terenu w sprawie jego nabycia oraz z prawnikiem odnośnie formal­ności, związanych z zaku­pem wspomnia­nego placu przez nasz Zakon za pośred­nictwem diecezji Arusha. Po sfina­lizowaniu formalności misjonarze wraz z archi­tektem udają się do Poli, aby roz­począć budo­wę nowego domu forma­cyjnego, co zajmuje kilka miesięcy. W następnym roku, 25 marca, o. Dominik i br. Józef prze­prowadzają się z Mwanga do nowego domu w Poli, zabie­rając ze sobą trochę mebli i naj­potrzebniejszy sprzęt, który będzie służył w ich małym klasz­torku. Tymcza­sem prace nad budową nowego domu forma­cyjnego trwały jeszcze kilka miesięcy. Pierwsze reko­lekcje powo­łaniowe dla kan­dydatów do zakonu odbyły się w Poli 16 listopada 1992 r.

Afro-misja

W lutym 1994 r. przyjęto propo­zycję obsługi parafii w Poli Singisi, obsłu­giwanej do tej pory przez proboszcza z Nmbala. 4 września tego samego roku para­fia przeszła pod całko­witą opiekę misjonarzy z Poli. Pro­boszczem parafii został miano­wany o. Dominik. 15 stycznia 1995 r. w parafii Poli Singisi odbyło się bierzmowanie, którego udzielił bp Lukanima. On również oficjalnie oznajmił wiernym, że pariafia przeszła pod obsługę duszpasterską franciszkanów.

5 lutego 1995 r. w Mwanga odbyło się poświę­cenie sali parafialnej, która - z obrazem Jezusa Miłosiernego na głównej ścianie - będzie używana jako kościół. Również w Mwanga 2 lipca 1995 r. odbyły się święcenia diakonatu br. Krzysztofa Cieśli­kiewicza, których udzielił bp Josaphat Lebulu. 13 listopada 1995 r. w Dar es Salaam doszło do pierwszego spotkania o. Dominika z arcybiskupem Pengo w sprawie naszej obecności w tym mieście. Arcybiskup zapro­ponował wzięcie pod opiekę dusz­pasterską jedną z kaplic w Dar es Salaam: Kipawa lub Sinza. Wybór nie był łatwy ze wzgledu na braki personalne.

26 listopada 1995 r. współ­bracia z Poli przejmują pod opiekę dusz­pasterską kaplicę w Nkoamansa, która do tej pory obsłu­giwana była przez pro­boszcza z Usa River. Kaplica nosiła tytuł Chrystusa Króla i mieściła się w małym budynku byłej rzeźni. Oficjalnie i uro­czyście kaplica została prze­kazana w dniu 7 stycznia 1996 r. Dwa miesiące później, 15 marca 1996 r., powró­ciła sprawa obecności fran­cisz­kanów w Dar es Salaam, kiedy to arcybiskup Polycarp Pengo udzielił pozwo­lenia na wyszukanie odpo­wiedniego miejsca oraz na szerze­nie apo­stol­stwa w duchu św. Maksy­miliana. Prośba o przybycie fran­ciszkanów do Dar es Salaam w później­szym czasie była jeszcze kilka­krotnie ponawiana.

Afro-misja

27 lipca 1996 r. do postulatu w Poli zostaje przy­jęty pierwszy Tan­zanijczyk - Josaphat Mmbaga. W tym czasie nadal trwają prace przy budowie domu forma­cyjnego. 17 paździer­nika 1997 r. o. Dominik wraz z o. Jerzym udają się na dalsze poszu­kiwania miejsca na nową misję w Dar es Salaam. Wraz z kilkoma profe­sorami WSD w Segerea jadą obejrzeć dwie kaplice. Jedna znajduje się w Sege­rea (obecnie mieści się tam parafia, prowadzona przez fran­ciszkanów), a druga w Kinyerezi (obecnie jest to kaplica dojazdowa parafii w Segerea). Pierwsze wrażenia z pobytu w Segerea o. Dominik relacjonuje w tak:

Jest tam duży plac, chyba 4 akry, funda­menty pod duży kościół, dom katechisty, mały dom miesz­kalny w stanie surowym oraz dwa budynki, które kiedyś służyły za kurniki poprzed­niemu właści­cielowi. W jednym z nich ludzie się modlą, a w drugim jest przed­szkole oraz począt­kowe klasy szkoły pod­stawowej. Arcy­biskup Pengo propo­nuje, abyśmy to miejsce wzięli pod naszą opiekę. Na razie nie zanosi się na to, bo nie mamy funduszy, aby to miejsce doprowadzić do stanu możli­wego do zamieszkania przez nas.

Pod koniec listo­pada tego samego roku o. Dominik udaje się do Dar es Salaam na kilka mie­sięcy, aby pomagać w parafii Ukonga do której należą wspom­niane kaplice w Segerea i Kinyerezi. Według relacji o. Dominika, w tym czasie w Kinyerezi było ok. 100 osób obecnych na Mszy św. w uro­czystość Bożego Naro­dzenia, a w Segerea w styczniu następ­nego roku - ok. 400 osób.




Na podstawie kroniki misji pw. św. Maksymiliana Kolbego w Tanzanii,
prowadzonej przez o. Dominika Wasilewskiego (październik 1984 - styczeń 1998)
tekst opracował o. Mieczysław Bednarczyk, styczeń 2007; revis. maj 2012